аренда яхты в турции экскурсии в Мармарисе https://rentyachtturkey.com/from-marmaris-to-istanbul/ https://rentyachtturkey.com/dzhip-safari-v-marmarise/ https://rentyachtturkey.com/ostrov-kleopatry-iz-marmarisa/ traditional Turkish gulet boat best beaches in Turkey Turkey Yacht services Yacht Agency Turkey Marmaris Gulet Dolce Mare

.

.

.

EDGE

c

MUSIC

WIECZÓR ZE STANISŁAWEM MONIUSZKO

KONCERT JAZZOWY

edge music studio

kto?
Ensemble del Passato

gdzie?
25 PAŹDZIERNIKA 2019, G. 19.00

WSTĘP WOLNY!

Powoli upływa Rok Moniuszkowski, w trakcie którego świętujemy 200 - lecie urodzin wielkiego kompozytora. Z tej okazji w świecie polskiej muzyki klasycznej przypominana jest postać i spuścizna Stanisława Moniuszki. Do bardzo obszernej jej części należy zaliczyć pieśni, których kompozytor napisał blisko 270. Zebrane w 12 zeszytów tworzą „Śpiewnik Domowy” - zbiór przeznaczony rzeczywiście do śpiewania w domu, w trakcie spotkań towarzyskich, z zapisanym akompaniamentem fortepianu.
Nie ulega wątpliwości, że pisząc pieśni, a także spisując pieśni ludowe i inspirując się tekstami wielkich polskich poetów, Moniuszko miał na celu budowanie poczucia tożsamości narodowej wśród rodaków, w trudnych czasach rozbiorów.ej informacji zostanie podanych przed wydarzeniem.

Osobiste Spotkanie Muzyczne z Moniuszką poprowadzi zespół Ensemble del Passato, wykonujący zazwyczaj muzykę dawną - renesansową i barokową.

Artyści podjęli jednak ciekawą próbę zaaranżowania pieśni Stanisława Moniuszki na instrumenty, którymi się posługują, tj. na lutnię, teorbę, lutnię duszkantową, gitarę renesansową, barokową i romantyczną. Zabieg ten wydaje się o tyle usprawiedliwiony, iż w czasach kompozytora, wykonywano je w domach na instrumentach, które były do dyspozycji - nie zawsze był to fortepian. Jako relikty minionej epoki, w wielu domach znajdowały się z pewnością bardziej poręczne i prostsze w użytkowaniu instrumenty szarpane. Można więc sądzić, że z braku innego akompaniamentu, sięgano także po proponowane dziś przez muzyków rozwiązanie.
Efekt jest zaskakujący - brzmienie tych instrumentów, połączone z lekkim, delikatnym głosem sopranowym, daje niezwykłe wrażenie zwiewności i zwinności, jednakże niepozbawione melancholii i nostalgii.

Zapraszamy gorąco do wspólnego odkrywania Moniuszki na nowo!

Wykonawcy:
Ensemble del Passato:
Anna Budzyńska - sopran
Maciej Kończak - gitary
Henryk Kasperczak - lutnie 

EDGE MUSIC STUDIO

EDGE MUSIC STUDIO

muzyczne przestrzenie

100 m2 profesjonalnej przestrzeni akustycznej wyposażone w koncertowy fortepian Yamaha, klawesyn dwumanuałowy i pozytyw. Powierzchnia mieści do 100 osób publiczności.

100 m2 profesjonalnej przestrzeni akustycznej wyposażone w koncertowy fortepian Yamaha, klawesyn dwumanuałowy i pozytyw. Powierzchnia mieści do 100 osób publiczności.

EDGE MUSIC STUDIO

EDGE MUSIC STUDIO

FF
mostowa-insta
lin

krańcowa 24 - poznań

krańcowa 24 - poznań

© 2021 EDGE MUSIC STUDIO / ALL RIGHTS RESERVED

© 2021 EDGE MUSIC STUDIO
/ ALL RIGHTS RESERVED